Skip to content Skip to footer

Invisalign First (Çocuklara Özel Telsiz Ortodonti)

Çocuklara Özel Telsiz Ortodonti Tedavisi Nedir?

Telsiz Ortodonti (Invisalign first) tedavisi; çapraşık ve ayrık diş tedavisinde kişiye özel yapılan şeffaf plaklar (aligner) ile dişleri düzeltmek üzere uygulanan tedavi yöntemidir.

Invisalign tedavisinde, dişlerin etrafını çepeçevre saran şeffaf plaklar kullanılır. 6-12 yaş arasında yer alan çocuk hastalar içinde Invisalign First tedavisi uygulanır. Yetişkin invisalign tedavisi yöntemi ile birebir aynı olup kişiye özel üretilen şeffaf plaklar çocuk ağız yapısına uygun olarak üretilir.

Çocukların şeffaf plak ile ortodonti tedavisine başlamaları için; süt dişlerini düşürmüş ve en az 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir.

Çocuklara özel telsiz ortodonti hangi tip vakalarda uygulanır?

Çocuklara özel telsiz ortodonti tedavisinde;

  • Çene darlıkları üst çenenin ileride olduğu vakalar
  • Alt çenenin ileride olduğu vakalar
  • Çapraz kapanışa sahip vakalar

Çocuklarda şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer? (Invisalign First)

Tedavi için ihtiyaç duyulan süre, dişlerdeki çapraşıklık miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

  • Çocuklarda şeffaf plaklarla tedavi edilmesi gereken diş yamukluğunun durumuna bağlı olarak tedavi süresi değişmektedir.
  • Basit vakalarda şeffaf plakla tedavi süresi 12 hafta
  • İleri vakalarda şeffaf plakla tedavi süresi 30 hafta ve daha üzerini bulabilir.
  • Invisalign şeffaf plakların günde en az 20-22 saat kullanılması gerekmektedir.
  • Çocuklarda şeffaf plakların kullanım süresi 5 ile 7 gün arası değişirken, yetişkinlerde plak değişim süresi 10 ile 14 gün arası değişmektedir.

Invisalign First Tedavilerinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bu tedavilerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu hazırlanan plakların kullanım süresidir. Tedavide diş hareketleri, yalnızca devamlı kuvvetlerin uygulanması ile sağlanabilir.

Plakların kullanımına ara verilmesi ya da gün içerisinde uzun süre çıkarılması ve günlük 20 saat kullanımın altında kalınması gibi durumlarda dişler, kullanım sırasında kuvvetlere maruz kalsa da istenen diş hareketleri gerçekleşmemiş olur.

Tedavide kullanılan plakların yemek yeme, sıcak ya da asitli içecek tüketme eylemlerinden çıkarılması önemlidir. Bu eylemlerden önce çıkarılarak yeme içme esnasında kutusunda muhafaza edilebilir ve sonrasında tekrar takılır.

Plakların yemek yeme esnasında kullanılması yemek yeme aktivitesinin zorlaşmasına ve çiğneme basınçlarına bağlı olarak plağın zarar görmesine neden olabilir. Sıcak ve asitli yiyecek ya da içecekler de plakları yüzeyinde deformasyonlara sebebiyet verebilir.

 

invisalign

Invisalign First tedavisine dair her şey.
Tedaviye uygunluğunu öğren!

×