Genel Bilgiler

Genel Ağız ve Diş Sağlığı

Diş hekimliği son dönemlerde yalnızca varolan problemlerin çözümüne değil ,aynı zamanda problem oluşmasını önlemeye yönelik çalışmalarda da yoğunlaşmıştır.Koruyucu diş hekimliği olarak adlandırılan bu yeni branş çocukluk döneminden başlayarak ağız sağlığının korunması ve oluşabilecek problemlerin önlenmesine yönelik çalışır.

Ağzımız; dişlerimiz, dişetleri ve çevre dokulardan (dil, dudak, yanak, tükürük bezleri) oluşan bir bütündür. Bu sistemdeki herhangi bir aksama, öncelikle kendi içinde olmak üzere tüm vücudumuz üzerinde etkisini gösterir.

Ağız, sindirimin başladığı ilk organdır. Bir lokmayı çiğnemeye başladığımızda başlangıçta dişlerimiz olmak üzere salgılanan enzimler, tükürük bezlerinin salgıladığı tükürük, dil ve yanakların yaptığı mekanik etkiler sindirim organlarımızın işini kolaylaştırır.Eksik veya sorunlu dişler sonucu yapılan sindirim,midemiz ve diğer sindirim organları üzerine fazla yük binmesine ve bu organlarda rahatsızlıklar ortaya çıkmasına neden olur.

Ama ağzımızın görevi sadece sindirim değildir. Dişlerimiz, dil, dudak ve yanaklarla birlikte konuşmamızda da etkin rol oynar. Ayrıca dişlerimizdeki şekilsel bir bozukluk estetik olarak görüntümüzü etkiler. Bu iki faktör psikolojimiz üzerinde etkin rol oynayan faktörlerdir. Herhangi birinde meydana gelen bir bozukluk psikolojik olarak kendimizi toplum içinden dışlamamıza neden olabilir.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1-Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde çakma şeklinde hissedebileceğiniz hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında 24 saat süreyle 8 saatte bir alacağınız ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.

2-Beyazlatma reaksiyonu 24 saat süreyle devam eder. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle renklendirici herhangi bir besin (kırmızı şarap, köri soslu besinler, meyve suları, salçalı besinler, çay ve çay çeşitleri, kahve vs.) kullanmamanızı tavsiye ederiz.

3-Beyazlatma işlemi geri dönüşümlü bir işlemdir. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle hiç sigara tüketmemenizi, daha sonrasında da azaltmanızı tavsiye ederiz.

4-İşlem sonrası tüketeceğiniz asitli içecekler hassasiyetinizi arttırabilir. Bu nedenle 24 saat süreyle bu tür içecekler tüketmeyiniz.

5-Dişlerinizin temizliğini aynı şekilde sürdürünüz.

6-24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinler tüketmeyiniz. Hassasiyetinizi arttırabilir.

Lokal Anestezi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Ağzınıza hangi işlem yapılmış olursa olsun lokal olarak uygulanmış anestezi sonrasında uyuşukluğunuz geçene kadar:

1-Herhangi bir sebeple uyuşuk olan bölgeyi kontrol amaçlı ısırmayınız.

2-Herhangi bir besin tüketmeyiniz. Farketmeden dudağınızı ısırabilirsiniz.

3-Uyuşukluğunuz geçmeden karnınız çok acıkır veya kan şekeriniz düşerse sıvı besinler veya meyve suyu tüketiniz. Herhangi bir çiğneme yapmayınız.

4-Anestezinin çözülmesi karıncalanma şeklindedir. Korkulacak bir şey yoktur.

5-Anestezi süresi üst çenede ortalama 2 saat, alt çenede 4?6 saat olabilir.

6-Anestezinin çözülmemesi nadir de olsa rastlanabilen bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hekiminize başvurun.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1-Kanal tedavisi seansları arasında dişinizi sert besinler çiğnemek için kullanmayınız. Dişinizde geçici dolgu olduğu için dişiniz kırılabilir.

2-Seans aralarında ağrı şikâyetiniz olabilir, pansuman için hekiminize başvurunuz.

3-Seans aralarında yüzünüzde şişme olabilir. Kaygılanacak bir şey yoktur, bu mikroorganizmaların meydana getirdiği bir reaksiyondur ve pansumanlarla düzeltilir. Hekiminize başvurunuz.

4-Kanal tedaviniz bittikten sonra birkaç gün dişinizin üzerine bastırdığınızda ağrı şikâyetiniz olabilir. Bu dönemde o bölgeye yüklenmemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra şikâyetiniz geçecektir, geçmediği durumlarda hekiminize başvurunuz.

5-Kanal tedavisi gören dişler canlılığını yitirdiği için esnekliği azalır. Bu nedenle sonrasında kırılma riski çok yüksektir. Dişteki harabiyete göre dişin ağız içinde bulunan kuron kısmının restorasyonu için lütfen hekiminizin önerilerini dikkate alınız.Bu dişinizi uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Dolgu Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1-Dişinize gri (amalgam) dolgu yapıldıysa:

a)İki saat süreyle hiçbir şey yemeyiniz.

b)Dolgunuzun tam olarak sertleşmesi ortalama 24 saat sürer. Bu zaman zarfında dolgu yapılan dişinizle çok sert besinler çiğnemeyiniz.

c)Amalgam dolguların cilası en erken 1 gün sonra yapılabilmektedir. Dolgunuzun cilası için hekiminize başvurunuz.

d)Dolgunuzda yükseklik olması durumunda ağzınızı kapattığınızda dişinizde oluşan ve yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan bir ağrı olur. Yüksekliğin alınması için hekiminize başvurunuz.

e)Derin dolgularda başlangıç döneminde soğukta ve baskıda ağrı olabilir. Bu normal bir durumdur. Eğer ağrınızın şiddeti zamanla azalıyorsa sorununuz geçecektir.Ağrınızın arttığı durumlarda hekiminize başvurunuz.

2-Dişinize beyaz (kompozit) dolgu yapıldıysa:

a)Eğer dişinize anestezi yapıldıysa uyuşukluğunuz geçene kadar hiçbir şey yemeyiniz. Anestezi yapılmadığı durumlarda dolgunuz ışıkla sertleştirildiği için hemen kullanabilirsiniz.

b) Dolgunuzda yükseklik olması durumunda ağzınızı kapattığınızda dişinizde oluşan ve yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan bir ağrı olur. Yüksekliğin alınması için hekiminize başvurunuz.

c) Derin dolgularda başlangıç döneminde soğukta ve baskıda ağrı olabilir. Bu normal bir durumdur. Eğer ağrınızın şiddeti zamanla azalıyorsa sorununuz geçecektir.Ağrınızın arttığı durumlarda hekiminize başvurunuz.

Farkımız?

Klinik 32, inovatif bir kliniktir. Yüklendiği bu ayrıksı misyonun bilincinde olan Klinik 32, bilimsel çalışmalarına aralıksız devam ederek, nitelikli hizmetlerini sosyal projeler ve programlar ile birleştirerek sektöre değer katmaya devam etmektedir. Sektörün önde gelen markaları ile çeşitli projelerde kapsamlı iş birlikleri yapmaktadır ve bu firmalara danışmanlık sunmaktadır.